Šéf FinCEN: Firmy zaoberajúce sa kryptomenami nie sú nad zákonom

Súdne spory

Či sa vám to páči alebo nie, firmy zaoberajúce sa kryptomenami už dlho pôsobia v legálnej šedej zóne. Po väčšinu desaťročnej životnosti bitcoinu burzové platformy a ďalší poskytovatelia služieb neimplementovali postupy Know Your Customer (KYC) a Anti Money Laundering (AML)..

Toto sa však mení. A rýchlo.

Súdne spory

Bitcoin & Kryptomena v pôsobnosti riaditeľa FinCEN

Rozprávanie pre publikum na fintech udalosti v Georgetown University Law Center, riaditeľ siete pre vymáhanie finančných trestných činov (FinCEN) Kenneth Blanco uviedol, že firmy zaoberajúce sa kryptomenami nie sú nad zákonmi AML.

Poznamenal, že na spoločnosti zaoberajúce sa digitálnymi aktívami sa stále vzťahuje zákon o bankovom tajomstve, „či už ste stabilnýcoin, centralizovaná, decentralizovaná kryptomena“. Tvrdil, že to tak musí byť kvôli potenciálu, ktorý môžu jednotlivci na druhej strane transakcií s kryptomenami „obchodovať s nejakou nelegálnou činnosťou“, či už „s opioidmi alebo pašovaním ľudí“.

Blancove poznámky prichádzajú, keď sa svetové regulačné orgány začali vznášať a dokonca implementovať prísne pravidlá KYC a AML pre poskytovateľov infraštruktúry v celom kryptomenovom priestore.

Najvýznamnejším z nich je začiatok implementácie tzv. „Cestovného pravidla“ Financial Action Task Force (FATF) pre transakcie s kryptomenami. Pravidlo cestovania stanovuje, že burzy / služby by mali okrem iných kľúčových údajov sledovať podrobnosti obchodov / transakcií s kryptomenami v hodnote viac ako 1 000 dolárov, vrátane príjemcu, odosielateľa, hodnoty transakcie..

Technicky tieto pokyny nie sú povinné. Krajiny, ktoré neuplatňujú tieto pravidlá na miestne burzy a firmy zaoberajúce sa kryptomenami, však môžu byť ostrakizovaní ostatnými členmi FATF alebo môžu prísť o určité finančné privilégiá.

Podobne ako v súvislosti s blížiacim sa vykonávaním pokynov FATF, skupina 15 krajín vrátane USA a ďalších členov Skupiny siedmich odhalila začiatkom tohto roka pre Nikkei Asian Review, že sa snaží zaviesť centralizovaný systém na sledovanie transakcií kryptomeny.

Zdá sa, že tento navrhovaný systém sa buduje s cieľom uspokojiť obavy FATF týkajúce sa bitcoinu a jemu podobných. Systém bude údajne funkčný v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.

„Kowtowing“ sa začalo

„Sťahovanie“ regulačných orgánov už začalo. Ako už skôr uviedol Blockonomi, gigant pre kryptoburzy, OkEx, nedávno zahájil proces vyradenia kryptomien, ktoré zvyšujú ochranu súkromia, na svojej kórejskej burze.

Vo vyhlásení zverejnenom v polovici septembra burza uviedla, že vyradí Dash (DASH), Monero (XMR), Super Bitcoin (SBTC), Horizen (ZEN) a Zcash (ZEC) – všetky kryptomeny, ktoré dávajú ich používateľom možnosť obchodovať s väčším súkromím ako napríklad bitcoin alebo ethereum.

Pretože pravidlá FATF a podobné opatrenia podobných subjektov naďalej nadobúdajú účinnosť, očakáva sa, že budú nasledovať aj ďalšie vrcholné výmeny, ktoré môžu viesť až k zavedeniu ešte prísnejších opatrení KYC na odvrátenie trestnej činnosti..

To nie je všetko. Štátne subjekty sa začali zameriavať na služby miešania bitcoinov. Začiatkom tohto roka bola spoločnosť Europol a jej partneri zatvorená spoločnosť Bestmixer, služba zvyšujúca ochranu súkromia v oblasti kryptomeny, pre nehoráznu reklamu „služieb prania špinavých peňazí a nepravdivo tvrdila, že majú sídlo na Curacau, kde tvrdili, že ide o právnu službu.“

Mixéry sú najpozoruhodnejším nástrojom, ktorý používatelia kryptomeny využívajú na zabezpečenie ochrany súkromia alebo analytických spoločností..

A aby bol čerešničkou na torte kryptomienovej regulácie, Biely dom v auguste varoval svet, že pašovanie narkotík priamo umožňujú bitcoiny, ethereum, bitcoinové peniaze, monero a ďalšie kryptomeny.

Krátko nato ministerstvo financií zaradilo na čiernu listinu niektoré adresy bitcoinu a litecoinu spojené s domnelými čínskymi drogovými lordmi Xiaobing Yan, Fujing Zheng a Guanghua Zheng.

Je jasné, že s bitcoinmi a kryptomenami, ktoré budú aj naďalej získavať ťažnosť – stačí sa pozrieť na hlášky, ktoré spôsobili Váhy – regulačné orgány v dohľadnej dobe nezastavia svoju krížovú výpravu v tomto priemysle.

Existovali však obavy, že ak vlády použijú príliš veľa sily, bude toto odvetvie, ktoré podľa mnohých bude stáť za budúcnosťou financií a podnikania, vážne brzdené. A kto to chce?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me