Silné dažde zasiahli „kapitál ťažiaci bitcoiny“ S’-čchuan: Niektoré zariadenia zaplavila voda

Miera bitcoinovej ťažby

Môžete rátať s tým, že každý rok na jeseň bude v sichuanskej panve v severozápadnej Číne daždivo. Otázka znie: aké daždivé?

Tento rok sú sezónne lejaky obzvlášť prudké, pretože extrémne záplavy v posledných dňoch viedli k evakuácii a úmrtiam v regióne.

Podľa miestnych správ boli tiež ovplyvnené operácie v oblasti ťažby bitcoinov a kryptomien v tejto oblasti. Je pozoruhodné, že S’-čchuan je jedným z najväčších svetových centier pre ťažbu bitcoinov.

Miera bitcoinovej ťažby

Red Li, spoluzakladateľ čínskej kryptografickej publikácie 8btc, potvrdil, že niekoľko ťažobných zariadení bolo z povodní akoby „zlikvidovaných“. Li zverejnil na Twitteri niekoľko fotografií zobrazujúcich zničenú miestnu infraštruktúru a vymyté blatom pokryté ťažobné plošiny.

Niektoré ťažobné zariadenia včera zničila povodeň v S’-čchuane. pic.twitter.com/lZ12tapVga

– Red Li (@redtheminer) 21. augusta 2019

Katastrofu vyzdvihol aj pekinský Poolin, ktorý je v súčasnosti štvrtým najväčším združením na ťažbu bitcoinov na svete. Spoločnosť zverejnila na svoj účet Twitter videá, ktoré ukazujú, že sa zdá, že je to sečuánske ťažobné zariadenie obklopené záplavami a robotníkmi, ktorí sa v následkoch prehrabávali v bahnitých plošinách..

2/2 klip personálu vykopávajúceho baníkov z bahna: pic.twitter.com/QebXEqBjrN

– Poolin (@officialpoolin) 21. augusta 2019

Dvojsečný vodný meč

Už v júni spoločnosť Coinshares zaoberajúca sa výskumom kryptomien zverejnila správu, ktorá naznačuje, že väčšina ťažobných operácií na svete v oblasti bitcoinov je poháňaná obnoviteľnými zdrojmi energie. Vďaka tomu sa veľa čínskych baníkov spolieha na vodnú energiu pre lacnú obnoviteľnú energiu.

Táto lacná vodná energia má háčik: záleží na tom, či sú čínske obdobia vlhka vlhké. Mnoho z týchto baníkov a ich firiem závisí od toho, či sa nachádzajú v oblastiach, kde silný sezónny dážď nie je len normou, ale aj potrebnou realitou. Keby bol S’-čchuan celoročne suchý, baníci by sa tam nespoliehali na vodnú energiu (ale solárna energia by potom bola možnosťou).

Takže niekedy, keď prší, leje a keď katastrofické množstvo zrážok zasiahne populárne ťažobné centrá v Číne, stane sa životným zdrojom týchto operácií možný umieračik, aký bol tento týždeň. Aj niektoré ťažobné zariadenia v S’-čchuane boli vlani povodňami obzvlášť otriasané – zdá sa, že sa jedná o názov hry..

Zdá sa, že škoda bola našťastie izolovaná od niekoľkých zariadení. To okrem iného znamená, že záplavy neovplyvnili mieru bitcoinových hashov veľmi. K 21. augustu sa hašovacia rýchlosť pohybovala okolo 77,5 kvintiliónu hashov za sekundu podľa Blockchain.com – neďaleko 82,5 kvintiliónu hashov za sekundu zaznamenaných 18. augusta.

Lekcia antikrehkosti

Povodeň v S’-čchuane sa ťažko kvalifikuje ako udalosť čiernej labute, pretože sa takmer očakáva, že k nej dôjde.

Napriek tomu môžu ťažobné operácie, ktoré sa pripravujú proti sezónnej zúrivosti regiónu, stále nájsť svoje úsilie zmenšené na trosky prírodnou silou, pretože iba v prípade prírodných katastrof sa dá urobiť len toľko. Záplavy môžu zasiahnuť tvrdé a rýchle a pre jedného miestneho obyvateľa skutočne zaskočia.

Ak oddialime bitcoiny, aby kryptomena fungovala ako neštátny globálny peňažný systém, musí byť schopná neustále sa chugging, aj keď sú časti jej siete ovplyvnené katastrofami alebo udalosťami čiernej labute..

Ak by ústredný hovor v centralizovanej sieti VISA zasiahol hack alebo extrémne počasie, celý kontinent používateľov by mohol na nejaký čas stratiť prístup k svojim peniazom. Na druhú stranu, povodeň môže zasiahnuť kapitál na ťažbu bitcoinov a bitcoin sa ani zďaleka nepriblíži k strate prevádzkyschopnosti. Takáto antikrehkosť je jednou z najväčších hodnotových ponúk kryptomeny.

Problém s mokrou sezónou / suchou sezónou?

Niektorí ignorujú environmentálne dôsledky ťažby bitcoinov, pretože poukazujú na závislosť siete od obnoviteľnej energie. Ale nie je to také jednoduché a čínske poveternostné vzorce ukazujú prečo.

Keď v Číne daždivé obdobia ustúpia suchým obdobiam, mnoho baníkov prechádza od využívania vodnej energie k spaľovaniu fosílnych palív, napr. prostredníctvom uhoľných elektrární.

Expert na blockchain PwC Alex de Vries už skôr tvrdil, že dynamika by mohla viesť k „výstavbe nových uhoľných elektrární“ v Číne, čo by malo vplyv na životné prostredie bitcoinu..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me