Vrstva 1: Ťažba bitcoinov „vyžaduje, aby americká spoločnosť bola na čele“ – majú pravdu?

Ťažba bitcoinov v USA

Ťažbu bitcoinov by mala viesť spoločnosť z USA. Tvrdí to spoločnosť Layer1 so sídlom v San Franciscu – spoločnosť na ťažbu kryptomien, ktorá práve zabezpečila 50 miliónov dolárov od investorov vrátane Petera Thiela, známeho ako spoluzakladateľ spoločnosti PayPal..

Spoločnosť plánuje založiť novú ťažobnú prevádzku v západnom Texase, kde bude využívať vlastnú technológiu chladenia hardvéru, ktorá podľa nich nebude robiť ťažbu v Texase (miesto s horúcimi letami) nijakým problémom..

Ťažba bitcoinov v USA

Je však skutočne dôležité, či ťažbu bitcoinov vedú Spojené štáty, a je to vôbec možné? Je problém, ak ťažbu bitcoinov vedie Čína?

Dnešná banská krajina

Za posledných pár rokov viedli spoločnosti v Číne ťažbu bitcoinov, zakladali masívne operácie v priemyselnom meradle a tvrdili, že drvivá väčšina bitcoinových blokov sa ťaží.

Veľkú časť najpopulárnejších banských združení navyše prevádzkujú čínske organizácie. A nezabúdajme, že prakticky všetky špičkové ťažobné zariadenia ASIC sú buď úplne vyrobené v Číne, alebo sa aspoň spoliehajú na rôzne súčasti a komponenty vyrobené v krajine.

Táto situácia vyvolala vo svete bitcoinov značné množstvo debát. Niektorí tvrdia, že pokiaľ Čína má pod kontrolou väčšinu hashovacej rýchlosti bitcoinovej ťažby, bitcoin je ohrozený.

Iní však tvrdia, že kdekoľvek sa ťažia bitcoiny, nebude to mať výrazný vplyv na menu alebo na jej slobodu rastu a rozvoja. Niektorí vrátane slávneho autora a komentátora bitcoinov Andreasa Antonopoulosa dokonca tvrdili, že kritika postavenia Číny ako lídra v ťažbe bitcoinov má pôvod predovšetkým v rasizme a xenofóbii..

Bez ohľadu na názor jednotlivca je realita taká, že Čína je dnes nesporným lídrom v bitcoinovej ťažbe pre množstvo faktorov, ktoré majú predovšetkým ekonomický charakter. Ale je to problém?

Potrebuje bitcoin na vedenie USA spoločnosť??

Podľa spoluzakladateľa vrstvy 1 Alexa Liegla je odpoveď na túto otázku pomerne dôraznou odpoveďou áno. Liegl konkrétne uviedol v rozhovor že „na to, aby bitcoin prerástol do svojho multi-biliónového potenciálu, potrebuje na čele americkú spoločnosť.“

Ale je to presné? Odpoveď je trochu komplikovaná a bohužiaľ nie je možné jednoducho a presne dospieť k záveru. Namiesto toho musíme zvážiť niekoľko rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú, aký dopad by nás mohol viesť svet ťažby bitcoinov vedený Čínou v porovnaní s tým, ktorý by viedol USA..

Čína je v prvom rade komunistická krajina, ktorá má mimoriadne prísne regulovaný finančný systém. Prakticky všetky banky v Číne sú štátne alebo sa od nich inak vyžaduje, aby uzatvárali partnerstvá so štátnymi subjektmi, aby mohli pôsobiť v krajine. To sa výrazne líši od západných krajín, kde sú typické súkromné ​​banky, ak nie de facto štandardom.

Po druhé, čínska vláda udržiava prísnu kontrolu nad odlivom kapitálu (peniaze idúce z krajiny) a má tiež takmer neobmedzený vplyv na výmenný kurz čínskej meny v dôsledku takmer úplnej kontroly nad svojimi domácimi kapitálovými trhmi prostredníctvom subjektov, ako je Bank of Čína.

Je tiež dôležité pamätať na nekonzistentné správy, ktoré vidíme v Číne, pokiaľ ide o zákonný pohľad na kryptomenu. Správa má tendenciu prichádzať vo vlnách buď prevažne pozitívnych, alebo prevažne negatívnych nálad.

Nedávno sme videli všetky čínske burzy kryptomien nútený zavrieť obchod a presťahovať sa na iné územia, napríklad do Hongkongu. Pravidelne sme tiež šepkali a povrávalo sa, že bitcoin bude v Číne „zakázaný“, potom nasledovali ďalšie správy, ktoré tvrdili, že Čína vyhlásila bitcoin za uznané finančné aktívum.

Týmto sa však iba poškriabe povrch. Našim hlavným bodom je, že ak ťažbu bitcoinov vedú čínske podniky (ktoré sú nútené dodržiavať všetky diktáty štátov), ​​znamená to, že existuje aspoň šanca, že bitcoin môže byť priamo (alebo nepriamo) poškodený, ak sa čínska vláda rozhodne upustiť kladivo.

Pravda však je, že nikto nevie, čo sa v tomto okamihu stane, a máme iba fámy a dohady – nie spoľahlivý Intel.

Záležalo by na tom, keby USA viedli ťažbu bitcoinov?

Predpokladajme na chvíľu, že sa splní sen vrstvy 1. Ak áno, malo by to nejaký vplyv na bitcoin? Je ťažké predpovedať s akýmkoľvek stupňom presnosti, ale tu je niekoľko vecí, ktoré sa môžu líšiť.

Ak ťažba bitcoinov pochádza predovšetkým z USA, mohli by sme vidieť, že sa o to začne zaujímať viac veľkých spoločností. Pretože sa stane menej zahraničným subjektom, americké regulačné orgány budú pravdepodobne nútené ďalej objasňovať a upevňovať svoje pozície a zákony týkajúce sa kryptomeny.

Táto regulačná jasnosť by mohla viesť k lepšiemu prijatiu. Ďalej môžu inštitucionálni investori zvážiť, že bitcoin vedený USA je bezpečnejšia stávka, pretože existuje menšia šanca na potenciálne škodlivé zahraničné rušenie.

Pokiaľ však ide o každodenné operácie s bitcoinmi, veľa by sa nelíšilo. Zaujímavosťou ťažby bitcoinov je, že funguje iba vtedy, ak ťažiari dodržiavajú pravidlá. To znamená, že bez ohľadu na to, kde sa ťaží, bitcoin by sa teoreticky mal správať úplne rovnako bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza hash rate.

Transakcie by neboli rýchlejšie, veľkosť bloku by sa nezmenila a polovičné udalosti by sa stále vyskytovali podľa plánu bez ohľadu na to, kto ťaží. Inými slovami, možno jediné zmeny, ktoré by sa stali, by boli v perspektívach a názoroch používateľov bitcoinu a investorov. Ale opäť neexistuje záruka, že by sa to aj stalo.

Mohli by USA viesť ťažbu bitcoinov?

Posledná otázka, ktorú si musíme položiť, je, je vôbec možné, aby americká spoločnosť viedla ťažbu bitcoinov? Dôvod, prečo práve teraz vedú čínske spoločnosti, je ten, že práve tam sa vyrábajú ASIC a kde sa dá ľahko nájsť lacná elektrina. Ani jedno z toho z väčšej časti neplatí pre USA.

Aj keď existuje niekoľko výnimiek, v ktorých je možné nájsť alebo vyrobiť dostupnú elektrinu alternatívnymi prostriedkami, najväčším problémom bude stále výroba alebo získavanie ASIC.

USA v súčasnosti vážne chýbajú kapacity na výrobu špičkových počítačových častí. Preto sa produkty spoločnosti Apple prakticky všetky vyrábajú v Číne, pretože práve tam sa nachádzajú výrobné zariadenia a odborné znalosti.

Aj keby americká spoločnosť odviezla povestný sklápač plný peňazí k čínskemu výrobcovi ASIC, ako je Bitmain, kto má na mysli, že výrobca nezvýši iba ceny, aby znížil konkurenciu? Horšie však je, že nedávne obchodné napätie medzi týmito dvoma krajinami by nepochybne urobilo tento obchod pre obe strany ešte menej atraktívnym.

Dobrou správou na tomto poli je, že Čína nie je jedinou krajinou, ktorá vyrába ASIC. Aj keď sú najplodnejší, konkurenti existujú. Napríklad japonské spoločnosti GMO a Triple-1 boli údajne v procese navrhovania a výroby nového hardvéru na ťažbu bitcoinov, ktorý by mohol potenciálne urobiť všetok existujúci hardvér zastaralým. Je tiež celkom možné, že existujú aj iní výrobcovia, o ktorých široká verejnosť ani nevie.

Stručne povedané, je možné, že krajina ako USA by sa mohla stať lídrom v ťažbe bitcoinov, ale nebola by to ľahká úloha. Naopak, bola by to veľmi náročná a zložitá úloha – ale nie nemožná.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me