WSJ: Stovky skupín čerpadiel pôsobiacich v krypto, obete stratili veľké zásoby

Čerpadlo a skládky

Wall Street Journal 5. augusta uverejnil článok, ktorý pojednáva o neslávne známych a nákladných skupinách a stratégiách prečerpávania a odčerpávania, ktoré už roky sužujú kryptomenu. Časopis prostredníctvom svojho výskumu odhalil viac ako 105 jednotlivých skupín pôsobiacich prostredníctvom chatovacích služieb, ako sú Telegram a Discord. Tieto skupiny týmito akciami spôsobili objemy obchodov v hodnote viac ako 200 miliónov dolárov. Aké sú však skutočné náklady na čerpadlá a skládky? Kto sú obete a ako sa môžete chrániť pred obetovaním?

Čerpadlo a skládky

Anatómia pumpy a skládky

Predtým, ako sa pustíme do hĺbky, prejdime si základné informácie o tom, čo je pumpa a skládka. Pump and dump je druh finančného podvodu, ktorý existuje už od počiatkov pôsobenia na burze. V zásade možno povedať, že skupina ľudí bude spoločne nakupovať veľké množstvo akcií alebo kryptomien, ktoré majú všeobecne nízky počet nesplatených akcií, mincí alebo tokenov. Je tiež známe, že systém je zameraný na aktíva, ktoré majú obzvlášť nízke ceny aktív.

Všeobecne architekt schémy rozhodne o aktíve, na ktorý sa má zamerať. Táto osoba potom súčasne zadá obrovský nákupný príkaz, aby získala formu zisku, a oznámi cieľ v skupine Telegram alebo Discord (pre pumpy na kryptomenu). Zvyšným členom skupiny sa povie, aby po vyhlásení cieľa kúpili čo najviac aktíva, a držte ho, kým sa nedosiahne takzvaná „cieľová cena“. Po dosiahnutí cieľovej ceny dostanú členovia skupiny pokyn, aby ju celú predali za novo nafúknutú cenu.

Podľa článku Wall Street Journal sú obchody s kryptomenovou pumpou a výpisom najvýnosnejšie, ak sú dokončené počas prvej minúty po vydaní signálu pumpy. Cyklus načerpania a odloženia sa navyše často dokončí v priebehu niekoľkých minút, aj keď v niektorých prípadoch môžu trvať niekoľko hodín alebo dokonca niekoľko dní, ak si nafúknutú cenu kúpi dostatok ľudí, aby udržali krok.

Jedným z nedávnych príkladov načerpania a odloženia je to, čo sa stalo spoločnosti Bitcoin Diamond minulý mesiac.

Vyskytli sa dve pumpy s časovým odstupom asi 2 dní. V obidvoch prípadoch sa ceny viac ako zdvojnásobili a potom sa podobným rýchlym spôsobom vrátili na svoju normálnu cenu.

Skutočné náklady na čerpadlo a skládku

Niektorí z vás sa možno pýtajú, kto je obeťou načerpania a odloženia? Prečo je to vôbec vôbec trestný čin? Aby sme to pochopili, musíme pochopiť, kto sú obete týchto druhov schém. Všeobecne možno povedať, že existujú dva rôzne typy obetí, jeden nevinný a jeden druh, ktorý o to žiada.

Najzákladnejším druhom obete je osoba, ktorá vidí, že majetok náhle vyskočil z ceny a myslí si, že sa môže uchytiť skôr, ako majetok ďalej stúpa, a dosiahnuť tak zisk. Napríklad, keď cena Bitcoinu Diamond vzrástla za niekoľko minút o viac ako 50%, niekto sledujúci grafy to mohol vidieť a myslieť si, že Bitcoin Diamond sa blíži k „mesiacu“, a tak sa do toho chceli dostať skôr, ako sa ceny dostanú mimo kontroly. Táto osoba potom kúpi aktívum za umelo nafúknutú cenu a potom sa ho drží, pričom očakáva, že sa cena bude pohybovať smerom nahor, čo veľmi dobre nemusí.

Ak však aktívum nepredajú rýchlo, je pravdepodobné, že stratia významnú časť svojej investovanej hodnoty. Niektoré pumpy a skládky môžu byť také účinné, že môžu spôsobiť zvýšenie ceny majetku o niekoľko násobkov namiesto iba niekoľkých percentuálnych bodov. Ak niekto kúpi na vrchole, nepochybne stratí takmer celú svoju investičnú hodnotu.

Wall Street Journal obsahoval informácie o druhom type obete. V tomto prípade je obeťou niekto, kto si myslel, že by mohol využívať výhody pumpovej a skládkovej skupiny účasťou na nej. Aj keď to môže mať pocit, že sa zapájate do nejakého tajného manévru, pravdou je, že tí, ktorí sa zúčastňujú na pumpových skupinách, často nie sú nič iné ako pešiaci.

Podľa článku WSJ jedna z obetí, s ktorými sa rozprávali, uviedla, že tieto skupiny „[motivujú] chudobných nasledovníkov, aby pokračovali v nákupe, kým nedosiahne [cieľovú] cenu, čo sa často nikdy nepodarí“, a že „okamžite stratili 5 000 dolárov z približne 30 sekúnd. “

Regulácia nie je ľahká

Na bežných akciových trhoch sa stále vyskytujú pumpy a skládky, sú však neuveriteľne zriedkavé. Je to tak preto, lebo ak chcete nakupovať a predávať akcie, musíte byť buď registrovaným sprostredkovateľom, alebo musíte mať účet registrovaného sprostredkovateľa s overenými informáciami o ID. To znamená, že kohokoľvek, kto sa zúčastňuje alebo organizuje pump and skládku, je možné ľahko chytiť a potrestať.

Pumpy na kryptomenu nie sú o nič menej nezákonné vo väčšine legálnych jurisdikcií. Kryptomeny sú však svojou povahou anonymné a burzy zvyčajne až na pár výnimiek nevyžadujú registráciu KYC (napríklad Coinbase a ďalšie, ktoré ponúkajú fiat páry). To znamená, že vypátrať a potrestať tých, ktorí stoja za týmito schémami, je oveľa ťažšie, ak nie úplne nemožné.

Chrániť sa

Možno si tiež kladiete otázku, aký je najlepší spôsob ochrany pred pumpami a skládkami? Odpoveď na túto otázku je dvojaká a je dosť jednoduchá.

Po prvé, zjavne sa nepripojte k pumpovej skupine ani sa jej nezúčastňujte. Môžu sa nazývať signálna skupina alebo obchodná informačná skupina, ale všetci sú rovnakí. Pamätajte, že tieto skupiny často hľadajú nových členov, pretože chcú, aby sa nalievali ďalšie peniaze, aby vás tí, ktorí prevádzkujú tento program a majú pokročilé znalosti, mohli použiť a efektívne ukradnúť vaše peniaze. Aj keď existuje šanca, že by ste na pumpe mohli zarobiť, riziko straty je ešte väčšie a samozrejme takmer nepochybne porušujete zákon, v ktorom žijete..

Po druhé, ak uvidíte, že malý altcoin v extrémne krátkom časovom období náhle, zjavne bezdôvodne, exploduje na cene, takmer určite ste svedkami prebiehajúcej pumpy. Najlepšie urobíte, keď to budete jednoducho ignorovať a budete pokračovať. Ak sa obávate najmä o pumpy, najlepšou voľbou by mohlo byť jednoducho zostať pri veľkých aktívach s trhovým stropom, ako sú bitcoiny a ethereum, pretože s týmito aktívami sa manipuluje podstatne ťažšie (aj keď voči manipulácii nie je nič úplne imúnne) jednoducho preto, že sú oveľa väčšie. Množstvo peňazí potrebné na to, aby došlo k prečerpaniu, je mimo dosahu všetkých, okrem najbohatších z najbohatších na svete. A tí ľudia by boli múdri, aby neporušovali zákon len preto, že čím ste bohatší, tým bližšie vás bude vaša vláda sledovať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me