Sprievodca pre začiatočníkov po Zcashi: Anonymné mince na ochranu osobných údajov

Zadné vrátka Zcash

Zatiaľ čo väčšina kryptomien zobrazuje vašu úplnú históriu platieb vo verejnej knihe, Zcash si kladie za cieľ poskytnúť používateľom súkromie. Toto je úplne prvá otvorená kryptomena bez povolení, ktorá dokáže úplne chrániť transakčné súkromie prostredníctvom kryptografie s nulovými znalosťami. Zcash je typ open-source a decentralizovanej kryptomeny, ktorá má neuveriteľne silnú ochranu súkromia.

Zcash využíva vzájomne recenzovaný kryptografický výskum a bol zostavený inžinierskym tímom špecializujúcim sa na bezpečnosť. Využíva open-source platformu, ktorá bola založená na kódovej báze Bitcoin Core, ktorá bola dôsledne testovaná.

Webová stránka ZCash

Kto vytvoril Zcash?

Tím inžinierov, vedcov a poradcov v ZECC pracoval na vývoji a zavedení kompletného protokolu Zcash. Tím, ktorý stojí za Zcashom, zahŕňa takmer všetkých tvorcov protokolu Zerocoin a všetkých autorov protokolu Zerocash. Tím, ktorý stojí za Zcashom, je zložený z vedcov, inžinierov, poradcov, investorov a externých poradcov. Zakladateľ a výkonný riaditeľ, Zooko Wilcox, má viac ako 20-ročné skúsenosti s prácou s otvorenými a decentralizovanými systémami, bezpečnosťou informácií a kryptografiou a startupmi.

Tím ZCash

Medzi vedcov patria profesor z katedry informatiky na Technion-Israel Institute of Technology, fakulta informatiky na UC Berkley, doktorand v odbore kryptografie a informatiky na Univerzite Johna Hopkinsa, odborný asistent na Inštitúte informačnej bezpečnosti Johna Hopkinsa ceny za výskum, doktorand počítačovej bezpečnosti na tej istej univerzite, člen fakulty zo Školy informatiky na Tel Avivskej univerzite a doktorand informatiky na MIT. V tíme je aj deväť inžinierov a sedem poradcov vrátane odborníkov z bitcoinu a ethereum.

Existuje tiež Nadácia Zcash, nezisková entita, ktorá zdokonaľuje a udržiava protokol Zcash s cieľom podporiť záujmy všetkých používateľov, súčasných aj budúcich. Za štyri roky dostane nadácia na dokončenie tejto práce 1,44 percenta peňažnej bázy. Nadácia Zcash bola založená v marci 2017.

Ako Zcash zvyšuje bezpečnosť?

Zcash obsahuje tienené transakcie, takže blockchain neukazuje odosielateľa, príjemcu ani hodnotu transakcie. Vývojári to vysvetľujú takto: Predstavte si bitcoin ako http pre peniaze, v takom prípade by bol Zcash https, bezpečná transportná vrstva.

Aby boli jednotky kryptomeny rovnako zameniteľné, musia sa odpojiť od svojej konkrétnej histórie a zabezpečiť, aby ktorákoľvek jednotka mala rovnakú hodnotu ako ostatné. Zcash umožňuje túto zastupiteľnosť v kryptomene vďaka svojej schopnosti odpojiť chránené mince a oddeliť ich od ich histórie zobrazenej na blockchaine.

Zcash v podstate kombinuje výhody anonymity a dôvernosti zo sveta pred digitálnou menou so všetkými výhodami spojenými s verejným blockchainom.

Je dôležité si uvedomiť, že pretože Zcash používa protokol open-source, nemôže ani spoločnosť Zcash Company kontrolovať jeho distribúciu alebo ťažbu alebo pristupovať k informáciám v chránených alebo súkromných transakciách. To dodáva používateľom ďalšiu vrstvu zabezpečenia, pretože ich osobné informácie a transakcie sú skutočne súkromné.

Ako funguje Zcash?

Zcash funguje tak, že šifruje informácie v rámci tienených transakcií. Pretože informácie o platbe nie sú viditeľné z dôvodu šifrovania, protokol sa spolieha na novú kryptografickú metódu. Toto je zk-SNARK, konštrukcia s nulovými znalosťami. Tím kryptografov stojacich za Zcashom vyvinul tento dôkaz, pričom sa inšpiroval nedávnymi prielommi v kryptografii. Systém umožňuje šifrovanie, zatiaľ čo zk-SNARKy dokazujú, že nikto neukradol ani nepodviedol.

Sprievodca ZK-Snarks

Pri použití Zcash je systém veľmi podobný bitcoinu. Hlavný rozdiel je v tom, že používatelia si môžu zvoliť šifrovanie alebo štítenie svojich informácií. Zcash podporuje transparentné a tienené adresy, takže si môžete zvoliť, či chcete Zcash posielať verejne alebo súkromne. Platby je možné dokonca posielať z tienenej adresy na transparentnú alebo naopak. V prvej situácii bude prijatý zostatok viditeľný, zatiaľ čo v druhej bude skrytý.

Podľa adresy peňaženky je ľahké zistiť, či je adresa priehľadná. Ak adresa začína na „t“, je transparentná a funguje rovnako ako bitcoin. Ak sa to začína zámenom „z“, má vylepšenia ochrany súkromia, ktoré vychádzajú z dôkazov nulových znalostí, a sú tienenou adresou. Zcash môžete tiež použiť pri transakciách s viacerými podpismi, ale tieto nebudú obsahovať vylepšené súkromie. Zcash podporuje aj akýkoľvek typ transakcie, ktorú je možné vykonať za bitcoin.

Aké nové technológie používa Zcash?

Aby spoločnosť Zcash lepšie slúžila klientom, používa nové aplikácie, ktoré sú priekopníkom vo svete kryptomeny. Táto inovácia platí najmä z hľadiska preukázania nulových znalostí. Zcash prevezme existujúcu technológiu blockchainu a potom použije špičkovú kryptografiu. Dôkazy o nulových znalostiach umožňujú, aby transakcie, ktoré sú úplne šifrované, stále dostávali potvrdenie ako platné. Táto vlastnosť umožňuje výstavbu nových tried aplikácií pre blockchain.

Jednou z najdôležitejších technológií v Zcash sú zk-SNARKs a Zcash je ich vôbec prvá rozšírená aplikácia. Zk-SNARK sú nový typ kryptografie s nulovými poznatkami. Zk-SNARK predstavuje Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge. Toto je dôkazová konštrukcia, ktorá umožňuje systému dokázať, že vlastní informácie (v tomto prípade tajný kľúč) bez toho, aby ich musel skutočne zobraziť. Tiež to nevyžaduje žiadnu interakciu medzi overovateľom a osvedčovateľom.

Ako používate Zcash?

Ak chcete používať Zcash, budete najskôr musieť uistite sa, že máte peňaženku pre to. Pre používateľov systému Linux existuje oficiálny klient Zcash. Členovia komunity vytvorili upravené verzie pre MacOSX a Windows. Môžete sa tiež rozhodnúť pre aplikáciu peňaženky tretej strany.

Peňaženky ZCash

Ďalšou možnosťou uloženia vášho ZCash je Peňaženka Multi-Currency Rahakott ktorý vám umožňuje ukladať rôzne coiny ako Zcash, Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash a Dash. Je to online peňaženka, ktorá vám umožňuje vytvoriť toľko peňaženiek a adries, koľko potrebujete, a bezpečne k nim získať prístup pomocou autentifikácie 2FA, ako aj generovanie záložného semena, ak potrebujete znova vytvoriť peňaženky..

Peňaženka Zcash

Ak ukladáte značné množstvo ZCash, odporúčame hardvérovú peňaženku, peňaženky Trezor a Ledger obe podporujú ZEC..

Potom môžete Zcash získať buď zakúpením prostredníctvom burzy alebo ťažbou. Existujú niekoľko desiatok búrz, medzi ktoré patrí aj Zcash. Spoločnosti, ktoré chcú prijímať platby v Zcashi, sa môžu obrátiť na vývojárov so žiadosťou o pomoc. Používatelia sa tiež môžu zapojiť do komunity prostredníctvom fóra alebo komunitného chatu.

Záver

Pre tých, ktorí oceňujú pohodlie kryptomien, napríklad bitcoinu, ale chceli by viac súkromia, ponúka Zcash vynikajúcu alternatívu. Pretože poskytuje všetky rovnaké funkcie ako bitcoiny s možnosťou tienených adries, dá sa ľahko použiť podobným spôsobom bez obetovania súkromia používateľov. Ako taký by mal mať svetlú budúcnosť a rozširovať sa. Sľubné je aj použitie inovatívnych technológií, pretože tieto metódy sa rozširujú a popularita Zcash rastie.

užitočné odkazy