Čo je to „veľryba“ a ako manipulujú s cenami kryptomeny?

Čo je to veľryba

Možno ste už v komunite kryptomien počuli výraz „Veľryba“, veľryby sú zvyčajne jedinci s vysokými čistými hodnotami v určitých menách, ktorí majú moc ovládať trhy ich preferovaným smerom. V tomto príspevku sa pozrieme na to, čo ich núti zaškrtnúť a aké sú ich činy, ktoré môžu spôsobiť cenové zisky a straty.

Čo je to veľryba

„Bearwhale“

V októbri 5, 2014, keď mal bitcoin hodnotu okolo 320 dolárov a už pri trvalej degradácii, takpovediac), sa človek rozhodol zadať objednávku na predaj 30 000 bitcoinov po 300 dolárov, hodnotu, ktorú každá iná burza nemala inú možnosť, ako nasledovať. Pritom sa na trh s bitcoinmi preniesla vlna, ktorá bola silná a generovala by sa ponor veľrýb. Cena bitcoinu, prirodzene, náhle poklesla, čím sa vytvoril historický model fluktuácie v histórii kryptomeny, ktorý vyzeral takto:

Pokles ceny bitcoinu

Zdroj: Excel graf vykreslený pomocou údajov z https://www.quandl.com/

Po objavení sa niekoľkých memov o tejto udalosti a mnohých kontroverzií týkajúcich sa motivácií a identity osoby (prezývaná BearWhale) sa tento prípad dnes pripomína ako prvý „veľrybí“ zásah na trhu s kryptomenami. Táto vlna vyvolala nepokoje medzi komunitou kryptomien, ľuďmi, ktorí boli zároveň frustrovaní a zmätení z toho, čo by niekoho viedlo k takémuto konaniu. Objasnil ich zámery v a dlhé vlákno Reddit minulý rok, ktorá sa ukázala byť oveľa ideovejšou ako ekonomickou.

Cena Supression

Na rozdiel od BearWhale niektoré ďalšie nasledujúce veľryby odvtedy vytvorili vlny na niektorých kryptotrhoch, najmä na tých mladších, s oveľa strategickejšou motiváciou. Tieto veľryby sú ľudia, ktorí rovnako ako BearWhale už vlastnili premrštené bohatstvo v kryptomenách a pomocou svojej sily vytvorili vlny strategických minim na niektorých z týchto trhov, aby si mohli kúpiť mince za vhodné ceny a samozrejme profitovať z ich predaja. To samozrejme robí nadšencov z cieľovej kryptomeny veľmi frustrovaným.

Tieto incidenty sa už stali u viacerých alternatívnych, mladších kryptomien. Napríklad minca ETP potom, čo ju zasiahla vlna veľrýb, klesla z 3,8 dolára na 4 centy a NEO klesla z 37 dolárov na 4 doláre, obe za jediný deň. Vechain bol tiež terčom pokusu o veľrybu, ale nadšenci ich komunít dokázali situáciu vyriešiť koordinovaným útokom proti šelme.

Tento druh manipulácie funguje v skratke, takto: veľryba, ktorá vlastní veľké množstvo finančných prostriedkov a má záujem investovať do určitej kryptomeny, zadá kolosálny obmedzený príkaz na predaj za cenu nižšiu, ako je najnižšia cena, ktorá sa v danom prostredí už ponúkala. Pritom sa ubezpečuje, že hráči zapojení na tomto trhu nebudú schopní kúpiť celú (nesmierne) ponúkanú sumu naraz. Zároveň je každý ďalší obchodník, ktorý predáva príslušnú kryptomenu, nútený znížiť svoju predajnú cenu, čo má za následok rozbitie peňažných strát pre nich. To znamená, že oficiálne bola hodnota kryptomeny znehodnotená. Veľryba po úspešnom vyprovokovaní vlny odstráni ich objednávku na predaj a obratne nakúpi všetky dostupné mince za nízku cenu, ktorú jej vlna dosiahla. Veľryba to potom robí opakovane, vydáva obrovské objednávky na predaj, znižuje hodnotu mince, odstraňuje objednávky, nakupuje za zníženú cenu a generuje postupné odpisové vlny, kým nie sú spokojní s tým, koľko finančných prostriedkov získali, za cenu, ktorú chceli..

Predať múr

Umelý múr na predaj, obrázok z SmartOptions.

Ako fungujú

Pozrime sa na niekoľko hypotéz a potom urobme niekoľko záverov o vplyve veľrýb na trh s kryptomenami. Po prvé, čím je oceán väčší, tým väčšia musí byť veľryba, aby vyprodukovala významnú vlnu. Ak veľryba nie je dosť veľká na oceán a pokúsi sa umiestniť objednávku na predaj za tak nízke ceny na trhu s veľkým počtom kupujúcich, môže to mať nakoniec pravý opak toho, čo požadovala: že ľudia objednávku skutočne kupujú ponúkol s cenou, ktorú ponúkol. Preto sú mladšie trhy náchylnejšie na vlny veľrýb. BearWhale dokázal udržať cenu bitcoinu na nízkej úrovni iba 300 dolárov iba asi niekoľko hodín, pretože počet kupujúcich bol dosť veľký na to, aby spotreboval celú objednávku na predaj, ktorú zadal, len za pár hodín, a to aj napriek tomu, že trh s bitcoinmi bol v tom čase oveľa menší ako je to dnes. Počas vlnového obdobia však bolo veľa investorov frustrovaných, pretože ich predajné ceny bitcoinu náhle poklesli. Rovnaká akcia by však mala na trhoch menších rozmerov veľmi odlišné dôsledky.

Keď spoločnosť NEO videla, že jej cena náhle poklesla na približne 11% z toho, čo bola, zostala na veľmi významnom čase, pretože objem kupujúcich, ktorí mohli „absorbovať objednávku“, bol oveľa menší ako v prípade bitcoinu. Niektoré komunity kryptomien sa združujú, aby prekonali objednávku na predaj veľryby, ktorá sa nazýva „prelomenie múra“ („múr“ je cena, ktorú veľryba ponúka). Všimnite si, že vlna veľrýb je skvelou príležitosťou pre nového investora, aby surfoval a začal kupovať cielenú kryptomenu v hodnotách oveľa nižších, ako je obvyklé. Na druhej strane je to mizerný okamih pre investorov, ktorí sú už na trhu alokovaní, aby predali svoje mince.

Cenové čerpanie

Podobným spôsobom a analogicky mohli veľryby teoreticky vytvoriť inflačné vlny na cenách kryptomien za predpokladu, že namiesto zadania príkazu na predaj v tejto veľkosti zadajú príkaz na nákup. Náhle zvýšenie dopytu tejto veľkosti by, prirodzene, výrazne zvýšilo cenu cieľovej mince. Toto bežne nerobia osamelé veľryby, ale skupiny ľudí, ktorí spoločným úsilím spolupracujú na zvyšovaní cien.

Skupina zadáva veľké nákupné objednávky spoločne, čím zvyšuje krypto cenu, a potom využije vlnu ocenenia na to, aby v dohodnutom okamihu predala svoje mince za nedávno umelo ocenené ceny. Napriek tomu, čo už bolo povedané o bitcoinoch a menších altcoinoch, je to pravda 1 000 ľudí vlastní 40% trhu s bitcoinmi, čo znamená, že teoretická vlna veľrýb by mohla byť skutočne vyvolaná synchronizovaným nájazdom veľrýb, zatiaľ čo niektorí ľudia dokonca tušia že niečo také sa už stalo s bitcoinmi v minulosti alebo sa chystá v blízkej budúcnosti. Rovnako by identifikovaná inflácia veľrýb bola dobrou príležitosťou pre priemerného investora na predaj svojich mincí.

Toto je do istej miery vylepšená verzia klasických akciových trhov „pump and dumps“, obratná operácia, ktorá samozrejme funguje iba na neregulovaných trhoch s kryptomenami a na burze je nelegálna..

Záver

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu spôsobiť drastické znehodnotenie alebo zhodnotenie kryptomeny, okrem aktivít veľrýb. Toto teda závisí od úvahy kupujúcich, aby sa určilo, ktoré vonkajšie faktory spôsobujú znehodnotenie. Náhle poklesy spôsobené vlnami veľrýb sú zvyčajne oveľa drsnejšie ako poklesy vyvolané inými faktormi. Napríklad cena mnohých kryptomien padla po tom, čo Čína a Južná Kórea zakázali. Takýto prudký pokles by sme si mohli ľahko pomýliť s vlnou veľrýb, ibaže vieme, že po prvé, meny na trhoch týchto veľkostí nie sú náchylné na tieto typy útokov, a po druhé, dobre, poznáme presne geopolitickú situáciu, ktorá viedla k v tomto prípade odpis meny.

Bohužiaľ v tomto okamihu sú manipulácia s veľrybami spolu s mainstreamovými médiami FUD niektoré z vecí, s ktorými sa musíme vyrovnať, a to tak bude dovtedy, kým trhový limit kryptomeny nenarastie tak vysoko, že tieto typy hier nebude možné hrať a nech sa páči, regulácia zasahuje priestor, vďaka ktorému sú nezákonné.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me