חקר השאלה “ברבור שחור” סביב Ethereum DeFi

אירוע ברבורים שחורים הוא קטסטרופה שעלולה לקרות או לא יכולה להתרחש, אך אם אכן יקרה, כמעט ולא ניתן היה לחזות מראש את השדרה המדויקת שלה ואת מועד הופעתה..

בקריפטו-כלכלה, ברבורים שחורים נדונו יותר ויותר סביב קהילת את’ריום שכן זירת הפיננסים המבוזרת של הפרויקט, או DeFi, זינקה בפופולריות בשנתיים האחרונות. למה?

מכיוון שככל ש- DeFi גדל, כמות האתר (ETH) הנעולה בפרוטוקולים השונים שלו נעשתה משמעותית יותר ויותר, מה שהופך אותם לסירי פרסים פוטנציאליים אטרקטיביים עבור שחקנים זדוניים..

כמו כן, נכון לומר שיש אווירה של זהירות קולקטיבית סביב את’ריום מכיוון שפרויקט כבר סבל מברבור שחור אחד באמצעות גרזן “The DAO” מ -2016, אשר דיכא את מחיר ה- ETH בצורה חריפה והוביל לשיסוע האתריום הקלאסי..

בעלי עניין רבים ב- Ethereum מעוניינים לפיכך להימנע מאסון נוסף. כמובן, החששות מברבור שחור חדש הם עדות להמשך העלייה וההצלחה של את’ריום. עם זאת הצלחה זו תטופח בצורה היעילה ביותר אם בוני DeFi ימשיכו לתכנן – ולהגן – נגד הגרועים מכל.

בואו נצלול קצת יותר לעומק כדי לחקור כמה מההשלכות הרחבות יותר סביב ברבור שחור של DeFi ולספק קצת יותר מבט על המשמעות של ספקטרום אירועים כאלה עבור המערכת הפיננסית החדשה והפתוחה הפורחת על אתריום..

אל תבחר ב- DeFi!

הרגישות של DeFi לברבורים שחורים אינה ייחודית. כך גם ענף הבנקאות הרגיל או כל ענף הוא פגיע באותה מידה, באופן כללי. אז זה לא עניין של בחירה באת’ריום. הפרויקט התקדם מאוד בכמה חזיתות תוך מספר שנים בלבד, ויש לו הרבה יותר מקום לצמוח וחסר נסיגות משמעותיות. זה לא ניתן להכחישה.

עם זאת, עם זאת, כמה מבקרי את’רום משתמשים אך ורק באפשרות של ברבור שחור של DeFi בשנים הבאות כדי להכפיש את כדאיותם של את’ריום ודה-פי בכלל. זו עמדה מפלגתית, מה שבטוח.

“אני מטפל בו זמנית בהערכת היתרונות של פרויקט המבוסס על אירועי הברבור השחור – ואכן, ישנם מעט מוצרים או מפעלים שאינם רגישים לצורה כלשהי של ברבור שחור,”

מטאו ליבוביץ ‘, אנליסט מוכשר בחברת “הבלוק”, ציין כראוי בשנה שעברה.

והוא צודק לחלוטין. ובכל זאת, קהילת את’ריום היא גם אחת שתעמוד ישירות מול אתגרים ולא להטמין את הראש בחול, כביכול..

אם ישנן פגיעות אפשריות של ברבור שחור ב- DeFi, התומכים הגדולים ביותר של את’רום רוצים לדעת ורוצים לעבוד על מנת שהדברים יהיו נכונים ככל האפשר במהירות האפשרית, אפילו עם הרבה פשרות שניתן לקחת בחשבון..

מה זה DeFi? מימון מבוזרמה זה DeFi? הבנת נוף הכספים המבוזר

למה דפי? כי ETH זה כסף

קהילת DeFi המתפתחת הופכת ליעד גדול יותר עבור שחקנים גרועים מכיוון שבאופן פשוט, ETH זה כסף.

במילים אחרות, איפה שיש כסף להרוויח, שחקנים גרועים תמיד ישחקו. אתר הוא כיום הקריפטו השני בגודלו לפי שווי שוק מאחורי הביטקוין (BTC), כך שזה יעד מספיק טוב להרבה האקרים “כובע שחור”. סוכנים אלה היו מתמודדים עם כל דבר, אפילו קונכיות, אם יש רווח בצד השני.

יתרה מכך, מכיוון ש- Ethereum dApps הם מטבעם תוכנה פתוחה, סוכנים זדוניים יכולים לחקור אותם ולחקור אותם לעומק ובשעות הפנאי שלהם, כמו מה שקרה עם האירוע “The DAO”. לדינמיקה ההיא יתרונותיה. 

היבט נוסף שיש להתייחס אליו כאן, וגעתי בו בקצרה קודם, הוא כיצד DeFi הוא מסלול הולך וגדל ל”נעילה “בכמויות גדולות של ETH..

אכן, יש כעת ערך של יותר מ- 750 מיליון דולר שנעול בפרוטוקולי DeFi, והסימן המעט גבוה יותר של מיליארד דולר נראה כמעט בלתי נמנע בקצרה.

זה לא אומר שלכל DeFi dApp יש וקטורי התקפה קלים, אלא שהם ככל הנראה צומחים יעדים מבחינה ערכית.

מי היעדים?

הפרויקטים המובילים של DeFi, נכון. שוב, זה לא שהפרויקטים הללו הם פרי תלוי כשלעצמו. רק שהם מאמצי ה- DeFi הגדולים ביותר וראו לאחרונה עליות של ערך ותשומת לב. מי שקם מקבל יותר עיניים, כביכול.

ככאלה, היעדים האפשריים ככל שהדברים נראים כוללים את פרויקטים Maker, Compound, Synthetix, dYdX ו- Dharma. מכשירי ה- dApp הללו, שבאופן קולקטיבי יש אתר בשווי של יותר מ- 685 מיליון דולר הנעולים בפרוטוקולים שלהם, הם ללא ספק קורבנות רצויים עבור האקרים..

איך זה משחק?

בואו נניח רק למען סיעור מוחות שקבוצת האקרים בסופו של דבר מוצאת פגם בקוד החוזה החכם של פרויקט DeFi כלשהו שניתן למשחק בזדון לרעת המשתמשים בתום לב..

אולי הפרויקט הוא מאמץ גדול יותר של DeFi, או אולי הוא קטן יותר. כך או כך, אם האקרים יוכלו למצוא דרך לנקז כמות נכבדה של אתר מחוזה חכם פופולרי, זה יכול להוביל להרבה מאוד ETH בסופו של דבר בארנק של שחקן רע (או של שחקנים) בצורה מהירה.

אם זה יקרה, התוקף יוכל “להלבין” בהתמדה את כספם כדי להסתיר את עקבותיו על ידי שימוש בפתרונות הפרטיות ההולכים וגדלים של את’ריום, למשל. טורנדו.קראש. התקף נוסף של לחץ מכירה חריף יכול להיות בסדר.

מצפה שפרויקטים כמו Nexus יגדלו

Nexus Mutual הוא dApp מעניין של Ethereum שמתפקד כקרן ביטוח בבעלות קהילתית.

למרות שהפרויקט רק הושק באביב 2019, הוא כבר מוקלט לראש תחום הביטוח DeFi כיוזמה ראשונה. אחד המוצרים המוקדמים של נקסוס הוא “כיסוי חיזוק חכם”, אשר מאפשר למשתמשים כדי “לקנות הגנה מפני הפסד כספי שנגרם כתוצאה משימוש לרעה של אחר בחוזה חכם.”

מצפה שנקסוס ומקרי שימוש קשורים יגדלו כיוון שרפאת הברבור השחור נותרה דאגה קהילתית. 

נקסוס הדדינקסוס הדדי: חלופה המופעלת על ידי אנשים לביטוח

גורם הנישה 

בכדי שלא להיות חרדים, ראוי גם לציין ש- DeFi עדיין קטן יחסית למימון המיינסטרים. מכיוון שזה המקרה, מאגר האנשים שיש להם את הידע הדרוש לתקוף תוכנות מבוססות את’רום עדיין קטן יחסית.

האם כדאי לנקוט בזהירות? כמובן. אך האם ברור גם שאין כרגע אנשים רבים שיש להם את הכישורים הדרושים לתקוף את ה- Ethereum dApps? כן.

משחק הגנה

בפרויקטים המובילים של DeFi, ביקורת ציבורית היא הנורמה. הביקורות הללו, שמבוצעות על ידי צדדים שלישיים שמשלמים להם תשלום עבור קריאת חולשות, הן הסטנדרט בקהילה של את’ריום..

לשם כך, הפרויקטים המובילים של DeFi נושאים את עצמם כל הזמן – ואת הקוד שלהם – לקהילת את’ריום בתקווה לא רק לפעול בתום לב, אלא גם מתוך מחשבה למנוע כל חולשה או פיקוח שעשויים לקבל אמצעי אבטחה ראשוניים בעבר.. 

סיכום

השמיים לא נופלים בינתיים. שטח ה- DeFi של Ethereum מרשים ביותר ושווה אופטימיות רבה.

אך מעולם לא ניתן לשלול אירוע של ברבור שחור, ודפי – עם פגיעותיו המוקדמות – נראה לפחות בסיס פורה מעט לאירוע גדול ורע. אולי אסון קשור קורה, או אולי לא הרבה שנים. אבל מה שלא יקרה, זהירות ללא ספק אחראית.

אם אירוע גדול של ברבורים שחורים אכן יגיע לפרויקט DeFi בעתיד הקרוב, הוא עלול להביא לתשומת לב שלילית יותר מצד הרגולטורים הפיננסיים העולמיים..

זה אינטרס של בעלי העניין באת’ריום, אם כן, להימנע מכל אסון פיננסי. שום קוד אינו ניתן לטעות, ולכן איננו יודעים מה יקרה בעתיד. אבל ברור ש- DeFi היא זירה שבה טיפול נוסף הוא המפתח.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me