מהו פרויקט Ren (REN)? יכולת פעולה הדדית, פרטיות ונזילות קריפטו

פרויקט רן

הרעיון של יכולת פעולה הדדית של רשתות בלוקצ’יין הושווה להתגברות על מחסום התקשורת הסטנדרטי שעמד בפני איטרציה מוקדמת של האינטרנט..

זכה לשבחים כפתרון שיכול לספק יכולת הרחבה רבה יותר, נזילות וגישה ליישומים מבוזרים (dapps), יכולת פעולה הדדית תופסת מספר תבניות במרחב הרחב יותר של מטבע החוץ..

מסגרות אינטראופרטיביות מבטיחות, כמו קוסמוס, כבר קיימות, בהן ניתן לסובב רשתות חסימות בתוך מנוע הקונצנזוס הרחב הרחב יותר של הרשת..

עם זאת, ישנן מגבלות בעיצוב הנוכחי של מודלים כאלה, כלומר הן מערכות אקולוגיות של תקשורת סטנדרטית, אך נותר מאתגר לתרגם את דפוס התקשורת האוניברסלי למערכות אקולוגיות אחרות – למשל הקמת גשר קוסמוס לאת’ריום..

פרויקט רן

באור זה מתרבים גם פתרונות בוטיקיים יותר, בלוקצ’ייניים. לדוגמא, החלפות אטומיות, העברת הנכסים הממוזערת באמון, עברו התקדמות משמעותית בשנה האחרונה ומתממשות מעבר להחלפות רשתות מקומיות (כלומר העברות של קיבר ו- ERC-20) ליכולות צולבות..

פרויקט רן היא אחת מאותן יוזמות שעוזרות לעצב את הנרטיב של DeFi, במיוחד בהתכנסות של יכולת פעולה הדדית ופרטיות, כאשר “נזילות לא משורשרת” היא המטרה הסופית.

הצורך ביכולת פעולה הדדית ב- DeFi

זוהי אקסיומה שהנזילות מולידה נזילות, והמטרות המוצהרות של פרויקטים רבים המתעוררים במרחב הצפנה (למשל., FTX) ממליצים על בניית נזילות טובה יותר בשוקי הקריפטו. מחוץ לתפירת תשתית שיכולה להשתלב בטלאי המרכזיות, יכולת פעולה הדדית לתפקד ככלי קריטי למתן נזילות טובה יותר למשתמשים וממשק סטנדרטי יותר..

לדוגמא, בהקשר של ביטקוין, פרויקטים מרתקים כמו TradeLayer לבנות מקורות DEX מקוריים על ביטקוין ו- Litecoin, כאשר מודל ההחלפה המבוזר של הפלטפורמה יכול אפילו לאפשר מינוף ברשת..

איך זה עובד

יכולת פעולה הדדית טובה יותר משפיעה גם על נזילות בצורה של ממשקים נגישים יותר למשתמשים. על פי פרויקט רן:

“ללא יכולת פעולה הדדית, אי אפשר לחבר יחד חסימות שונות באופן שהיישומים המבוזרים שלהם יוכלו להפיק תועלת מנזילות זה של זה ולספק חוויה פשוטה ומלאה למשתמשים שלהם.”

חוויות משתמש אינטואיטיביות יותר יובילו לצמצום חסמים בפני גישה למוצרי DeFi של קריפטו, ויעודדו עניין רב יותר במערכת האקולוגית, וכתוצאה מכך יביאו נזילות רבה יותר. הקצה האידיאלי הוא מערכת נוזלית של פרוטוקולים פתוחים מחוברים זה לזה שיכולים להשלים שווקים נזילים מאוד, החל מנגזרים וכלה בבורסות נקודתיות, על פני רשתות חסימות.

ביסוד פעולה הדדית עומד הפוטנציאל של פרוטוקולים פתוחים, ואיתם שילוב של כמה התקדמות קריפטוגרפית מסקרנת – כמו חישוב רב צדדים מאובטח (sMPC)..

פרויקט Ren, יכולת פעולה הדדית, פרטיות ונזילות

ברמה גבוהה, Ren Project מקביל לרשת בלוקצ’יין ציבורית, שמודגשת על ידי צמתים המריצים לקוחות, קונצנזוס BFT (היא משתמשת בגרסה שונה של Tendermint) ומכונה וירטואלית – RenVM. עם זאת, רן מתמקד רבות בפרטיות ובתכנית פעולה הדדית של Blockchain-agnostic לתמיכה ביישומים פיננסיים.

“פרטיות וחוסר יכולת פעולה הדדית חסרי אמון הם הכרחיים בהחלט להשגת יישומים מבוזרים באמת, מאובטחים, שמישים ונזילים”, מפרט רן תיעוד. “בריכות חשוכות, DEX, מינוף, הלוואות, ביטחונות, העברת נכסים דיגיטליים ומקרי שימוש רבים אחרים נעשים כעת פרטיים, ניתנים לתפעול ומעשי באמצעות RenVM.”

רן ניגש לכך תוך נקודה מעניינת המתפקדת כשיפור בהשוואה לדרישות האמון הגלומות בטכנולוגיות כמו רשתות פין דו-כיווניות מאוחדות ומימוש פרוטוקולים מפורשים (למשל, קוסמוס) & נקוד).

ב- Ren, תומכות בלוקצ’ינים שאינם דורשים שילוב של הודעות הפרוטוקול הנדרשות במסגרות בין בלוקצ’יין כמו קוסמוס – כאשר ה- IBC הוא פרוטוקול המסרים הסטנדרטי..

אֵיך? היא פורסת יישום קנייני של sMPC, טכניקה קריפטוגרפית מדממת עם כמה השלכות ארוכות טווח מרתקות בקריפטו..

פרוטוקול רן

הרעיון הכללי של sMPC הוא חישוב הדדי של פונקציות על פני תשומות השייכות לצדדים עצמאיים, מבלי לחשוף את התשומות לצדדים האחרים. לדוגמא, חילופי ויסות עצמי המעוניינים להוכיח את עתודותיהם מבלי לחשוף את סכום העתודות המפורש שלהם יכולים להשתמש במודל sMPC כדי לאמת כי אחזקותיהם מעל סף מדויק..

“יכולת פעולה הדדית מושגת על ידי יצירת מפתח פרטי סודי,” מפרט תיעוד רן. “המפתח הפרטי הסודי הזה משמש לחתימה על אירועים ועסקאות ברשתות חסימות שונות, כך ש- RenVM יכול להוכיח שאירועים אומתו על ידי הרשת המבוזרת שלה של אלפי Darknodes.”

התוצאה היא כפולה: פרטיות משופרת ויכולת פעולה הדדית, שמולידה נזילות. תשומות, תפוקות ומצבי חישוב לעולם לא נחשפים, ו- sMPC מאפשרת במקביל לרן לעקוף את הצורך בנכסי מתווך כגון ביטקוין עטוף, המהווים שכבת חיכוך נוספת בחוויית המשתמש..

החלק המושך ביותר עבור גופים המעוניינים להרחיב את הנזילות הוא שהפתרון בעצם מתפקד כתוסף.

סקירה של רן

למשל, של רן פרויקט ביטול החלפה מאפשר שילובי אסימונים מועברים של ERC-20, לכאורה שיטה עבור Ethereum DEX לתמוך במטבעות קריפטוגרפיים אחרים, כמו ביטקוין או ZCash, ללא שינויים או שלבי “עטיפה” ו”פריקה “מתווכים. והמטרות המוצהרות שלהם מכוונות לחוויה חלקה עבור המשתמשים, וממצות את המורכבות הבסיסית כך שלא תוצג בפני המשתמשים משימה מרתיעה לעבור בין שני ממשקי בלוקצ’יין שונים..

לדברי רן:

“המשתמשים לא צריכים להשתמש בארנקים מיוחדים או בעסקאות מיוחדות. לדוגמא, משתמשים המסחרים בביטקוין ב- Ethereum DEX לעולם לא יצטרכו לעשות דבר מלבד להעביר ביטקוין בבלוקצ’יין ביטקוין עצמו. “

יישומים פיננסיים של רן כוללים עסקאות OTC בהיקפים גדולים ללא סיכון של צד נגדי, הלוואות רב בטחוניות, ויותר DEX נזילים ובריכות נזילות הנובעות מהיכולת לשלב את הנכס הנזיל ביותר של קריפטו, ביטקוין, בכל תשתית השוק..

משולב עם היכולת לחשב באופן הדדי, פרטי נתוני עסקאות, והיוזמה של רן מהווה פיתוח מפתה עבור חברות העובדות על בניית תשתיות DeFi.

סיכום

המגמה של DeFi בקריפטו מבוססת במידה רבה על הרעיון של ביצוע פתוח, נגיש ו”אמין “של יישומים ועסקאות פיננסיות..

בעוד שנותרו מכשולים רבים, כמו הרעיון הלא מציאותי להלוואות מוגבלות יתר לאוכלוסיות מתפתחות, ההשלכות של יכולת פעולה הדדית צריכות לשמש ניצוץ שמניע את התפתחות נזילות טובה יותר במערכת האקולוגית..

מוסדות טרם נכנסו באמת לקריפטו, וזה לא מפתיע בהתחשב בחוסר בשלותם של תשתיות השוק, היעדר רגולציה סופית ורק מכשירים נגזרים בשלב מוקדם זמינים. כאשר המטרה היא נזילות, כל אותם גורמים מקטינים את יכולת השיפור בנזילות.

עם זאת, יכולת פעולה הדדית מספקת חוט שעשוי לשמש כמדיום המחבר את טלאי השווקים והבלוק-אאוט ביחד, ובסופו של דבר, מתממש לסוג התקן הטכני המפרש את ההכרעה הרגולטורית ואימוץ רחב יותר של מוצרים פיננסיים פתוחים על ידי המיינסטרים..