Čo sú deriváty? A ako súvisia s trhom s kryptomenami

Čo sú deriváty?

Prvá skúsenosť, ktorú moderní laici pravdepodobne mali s derivátmi, zahŕňala kolaps Enronu a všetky asociácie, ktoré s ním prišli. Výsledkom je, že deriváty si získali väčšinou nezaslúženú reputáciu ako niečo špinavé a zamiešané papierom maskované ako poctivá práca alebo investícia.

Pravda je oveľa iná. Deriváty majú dôležitú funkciu na trhoch s finančnými papiermi a prenikajú do neustále sa rozširujúceho a vždy zložitého sveta kryptomien..

Čo sú deriváty?

Čo sú deriváty?

Ako naznačuje ich názov, deriváty sú finančné cenné papiere, ktoré sú založené alebo nejakým spôsobom viazané na iné aktívum. To znamená, že ich hodnota a správanie sú odvodené od základného aktíva alebo aktív. Majú podobu zmluvy medzi najmenej dvoma stranami zameranou na predmetné aktíva a oceňované podľa kolísania ceny tohto základného aktíva. Väčšina derivátov sa predáva na voľnom trhu, neregulovane, aj keď na burzách existuje významný štandardizovaný trh s derivátmi..

Riziko je jednou z kľúčových vlastností derivátov, a to z hľadiska riadenia aj príležitostí. Deriváty vo svojom jadre poskytujú hráčom na trhu prostriedok na prenos rizika na inú stranu v akomsi zaistení. Tieto dohody o riadení rizika môžu vytvoriť reťazce a weby, ktoré sa môžu vymknúť spod kontroly, ak dôjde k zlyhaniu jednej alebo viacerých strán. Najznámejší nedávny príklad toho bol predohrou Veľkej recesie v roku 2009, keď začali zlyhávať mimoburzové swapy na trhu úverov a bývania. Výsledkom bol rozsiahly chaos a hlboká recesia, všetko predvídané nekontrolovaným rastom rizika predaja.

Je preto asi ľahké pochopiť, prečo deriváty pozývajú bočný pohľad náhodných investorov. Film z roku 2015 „Veľký skrat„A kniha z roku 2010, na ktorej bola založená, sú do veľkej miery príbehom swapov na kreditné zlyhanie – derivátového produktu – amok.

Trhy s kryptomenami už teraz trpia zlým rapom. Okrem rizík spojených s neregulovanými trhmi, ako sú podvody a schémy pump-and-dump, je hackerstvo vážnym problémom technologická zložitosť trhu – a jeho účastníkov. Potom je tu zásadná novosť celého systému. Veľmi málo ľudí predpovedalo meteorický rast bitcoinu a všade sa predpokladá, či ceny ako celok stúpnu, poklesnú, ustúpia, konsolidujú sa alebo skolabujú. Krypto je jeden deň bublina, ďalší deň samotný vrchol vlny budúcnosti.

Presné predpovede v oblasti kryptomeny sú náročné a riskantné. Deriváty ponúkajú úroveň izolácie od surového tepla na trhu a príležitosť pre ďalších hráčov zapojiť sa.

Ako deriváty vytvárajú vlny v kryptomene?

Niekoľko veľkých mien nedávno oznámilo svoj zámer ponúkať deriváty založené na kryptomenách – napríklad Cboe Global Markets, TrueEx a Goldman Sachs..

Bitcoinové futures

To je veľká správa pre kryptoféru, aj keď len tangenciálne.

Dobre rozvinutý papierový trh s kryptomenami nepriamo zvyšuje likviditu a objem základného aktíva, pretože čoraz viac rozmanitých hráčov dostáva príležitosť ponoriť si prsty.

To je dobrá správa pre všetkých, ktorí nie sú bitcoin, ethereum alebo zvlnenie. Najlepšie tri objemové megamince v súčasnosti požívajú úroveň slušnosti, ktorá priťahuje inštitucionálne peniaze. Toto je čiastočne slučka spätnej väzby. Väčšie objemy a inštitucionálne investície udržujú zmiernenú volatilitu, čo vedie k vyšším objemom a inštitucionálnym investíciám. Finančné nástroje na riadenie volatility v minciach s nižším objemom prinášajú viac investorov, zvyšujú objem a ďalej znižujú volatilitu. Altcoiny môžu profitovať z tej istej spätnej väzby.

Kryptomena je ihriskom pre tých, ktorí podstupujú riziko, a trh s derivátmi umožňuje hráčom so skúsenosťami s riadením rizika vstúpiť do sféry a potenciálne ťažiť z veľkých ziskov, pričom súčasne znižuje rizikový faktor pre trh ako celok..

To neznamená, že riziko klesá. Hráčom vstupujúcim na trh s krypto derivátmi v skutočnosti odporúča, aby vstupovali do kockových vôd britským Úradom pre finančné správanie.

V otvorenom liste pre investorov úrad varuje, že niektoré kryptomenné deriváty, konkrétne kontrakty na vyrovnanie rozdielov (CFD) a spready finančných stávok, nesú neobvyklé množstvo rizika kvôli volatilite kryptomien, dosahujú páky až 50: 1, súvisiace poplatky a relatívne nepriehľadné ceny.

„Kryptomena je virtuálna mena, ktorá nie je emitovaná ani krytá centrálnou bankou alebo vládou. Za posledný rok zaznamenali výraznú volatilitu cien, čo v kombinácii s pákovým efektom predstavuje riziko, že utrpíte značné straty a potenciálne stratu viac, ako ste investovali, “napísal úrad. „Kryptomeny CFD sú mimoriadne rizikovou špekulatívnou investíciou. Mali by ste si byť vedomí súvisiacich rizík a plne zvážiť, či je investovanie do CFD na kryptomenu pre vás vhodné. “

Veľmi šedá regulačná zóna kryptomeny tiež hrá výhodu na trhu s derivátmi, pretože väčšina derivátových produktov mimo burzy je v každom prípade neregulovaná. Inými slovami, toto je známe územie pre predajcov tradičnejších derivátových produktov v obchode. Čo také môžu byť nápadité produkty – aspoň jeden poskytovateľ ponúka deriváty založené na počasí.

Aj keď to Finančný úrad pre bezpečnosť označuje ako dôvod opatrnosti pri vstupe na trhy s krypto derivátmi, mohlo by to mať neúmyselný následok – prilákanie ďalších vládnych regulácií..

Po zrútení významného trhu s úvermi a nehnuteľnosťami na bývanie a následných sanáciách bánk americké regulačné agentúry pozorne sledovali potenciálnych nových problémov. Kryptomena prilákala zatiaľ iba okrajový záujem. Nie je ani jasné, či by všetky kryptomeny mohla alebo mala by americká vláda v prípade ďalšej regulácie považovať za cenné papiere.

Dobre vyvinutý trh s papierom má však tendenciu priťahovať pozornosť a táto pozornosť by mohla viesť k väčšej angažovanosti vlády v krypto sfére. Puristi sa tomu možno bránia, ale je takmer zaručené, že zníži určité riziko a volatilitu na trhu. Môže to mať tiež upokojujúci účinok na nervóznych tradičných investorov. Keď vstúpia do kryptofondu, môžu sa utešiť vedomím, že neďaleko je vládny plavčík.

Rozvíjajúci sa trh

Všetky trhy zažívajú čoraz väčšie bolesti a kryptomena sa nijako nelíši. Rýchlosť, s akou sa kryptomeny presunuli z teoretických správ na titulky časopisu Wall Street Journal, výrazne predbehla schopnosť tradičných účastníkov trhu, inštitúcií a vládnych agentúr držať krok.

Do očí bijúce sumy peňazí, ktoré sa teraz vrhajú okolo v krypto sfére, nikdy nemohli zostať dlho bez povšimnutia. Banky venujú pozornosť, rovnako ako vládne regulačné a daňové agentúry. Teraz hráči na papierovom trhu nachádzajú vhodný prostriedok pre svoje finančné nástroje v kryptomene. Svojím spôsobom sa zdá, že kryptomena je ideálnym produktom z mimoburzových derivátov – vysoké riziko, vysoký potenciálny zisk, malá až nijaká regulácia a likvidita s nízkym prúdom, ktorá ponecháva dostatok priestoru na rast. Nie je núdza ani o mince, na ktoré je možné staviť. Posledný počet na Coin Market Cap bol 1 610 – a tento zoznam zďaleka nie je úplný.

Nie je jasné, kam presne sa deriváty kryptomeny dostanú na trh. Je však zrejmé, že aktívny trh s papierom zavedie definitívne zmeny. Uvidíme, či sú tieto zmeny katastrofické, pretože sa nakoniec ukázali ako hypotéky, alebo či pomôžu skrotiť divoký kryptotrh..

Referencie:

  1. https://www.investopedia.com/terms/d/derivative.asp
  2. https://www.nytimes.com/2001/11/29/business/enron-s-collapse-the-derivatives-market-that-deals-in-risks-faces-a-novel-one.html
  3. https://www.investopedia.com/tech/cryptocurrency-derivatives-boom-might-be-its-way/
  4. http://www.businessinsider.com/bubble-derivatives-otc-2010-5
  5. https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-14/cboe-signals-big-plans-for-trading-cryptocurrency-derivatives
  6. https://www.fca.org.uk/news/statements/cryptocurrency-derivatives
  7. https://hackernoon.com/what-the-cryptocurrency-market-can-learn-from-the-300-year-old-history-of-derivative-markets-4ed582fcad20
  8. https://graphitepublications.com/how-the-big-short-was-made-credit-derivatives/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me