Čo je to „Exit podvod“ a ako sa im môžete vyhnúť?

Ukončite podvody

Tento týždeň sa koncept „výstupný podvod“Narazil na titulky priestoru kryptomeny, keď sa spustenie kryptomeny súvisiace s úschovou Confido – bolestivo a ironicky, čo znamená„ verím “v taliančine – zatemnilo a zarobilo peniaze tisícov investorov. A medzi týmito tisíckami mnohí prišli o všetko – doslova.

Ako panika okolo zavedeného podvodu, cena CFD – token ERC-20 projektu Confido – havaroval prakticky na 100 percent, z 0,68 centa USD v nedeľu 21. novembra na zhruba 0,01 USD sotva o 48 hodín neskôr.

Keďže CFD je teraz takmer bezcenné, komunita sa nechala navíjať na token, ktorý sa pred pár dňami považoval za horúcu a dôveryhodnú investíciu, a teraz zničil nespočetné množstvo portfólií skutočne rýchlym spôsobom.

Ukončiť podvod

Dnes vás v záujme zvýšenia povedomia o varovných signáloch o úniku prevedieme niektorými červenými vlajkami, ktoré komunita v rámci projektu Confido minula. Nehromadiť sa, to určite nie. Ale skôr preto, aby sme všetci mohli v budúcnosti lepšie identifikovať a reagovať na podobných podvodníkov.

Poďme sa prejsť niekoľkými dôležitými bodmi.

Prvá vec prvá: Použite LinkedIn na auditovanie krypto tímov vpred

Ak ste doteraz nepoužívali LinkedIn na prieskum tímov, do ktorých investujete, potom nie je lepší čas začať ako teraz.

Aj keď niekoľko drobných hlasov v priestore vyvolalo na stránkach LinkedIn tímov Confido obavy už na začiatku, až potom, keď celý podvod pokročil bez bodu, odkiaľ už niet návratu, si väčšina zainteresovaných strán uvedomila, že práve tieto stránky boli zjavnými falzifikátmi..

Mŕtvym darom bola skutočnosť, že stránky štyroch hlavných zapojených podvodníkov – dvoch vývojárov a dvoch vedúcich – boli úplne nové a nemali takmer nijaké súvislosti..

„Tím“ Confido – obrázok cez Mashable

Prirodzene, ľudia so zručnosťami potrebnými na vývoj a spustenie krypto startupu majú oveľa viac spojení a renomovaných a osvedčených pracovných anamnéz než tieto falošné „profily“ Linkedinu..

Do budúcnosti, ak plánujete investovať do akýchkoľvek nových projektov kryptomeny, určite vyhľadajte zapojených vedúcich tímov a poskytnite ich stránkam LinkedIn slušný prehľad..

Mali by ste vidieť veľa spojení a úctyhodné skúsenosti z minulosti.

Venujte zvýšenú pozornosť nárokom, ktoré sa vznášajú od vývojárov aj používateľov

Ak ste pôsobili na rôznych krypto fórach predtým, ako tím CFD vydal „právne oznámenie“, budete si pamätať, že jedným z najviac propagovaných aspektov projektu Confido bola jeho nedávna „spolupráca“ so spoločnosťou ChainLink, vzrušujúcim a novým ERC- 20 tokenov, ktoré uľahčujú decentralizované služby Oracle.

Skutočne, „Confido sa spája s ChainLink!“ sa stalo výzvou pre nedávnych šilingerov.

Jediným problémom je, že CFD sa vôbec nespájalo s ChainLink; nejednalo sa o partnerstvo alebo spoluprácu, ako to mnohí navrhovali.

Namiesto toho sa to, čo sa skutočne stalo, stalo, že tím CFD tvrdil, že budú používať ChainLink pre Oracle – oveľa odlišnejšia realita ako priame partnerstvo.

To však mnohým nezabránilo v tom, aby falošne uvádzali na trh bona fide spoluprácu medzi CFD a LINK.

Preto je dôležité starostlivo preskúmať všetky zásadné tvrdenia o kryptocoinoch, do ktorých máte záujem investovať – ​​bez ohľadu na to, kto tieto nároky podáva..

Na začiatku divokého západu kryptomien prejde trocha rétorického skúmania dlhá cesta.

Žiadny funkčný produkt = veľký problém

To, čo by malo skutočne vystrašiť veľké investície do spoločnosti Confido, je skutočnosť, že projekt nemal pri spustení CFD ICO žiadny minimálny životaschopný produkt (MVP)..

Odteraz je najlepšie vyhnúť sa všetkým ICO, ktoré ešte naživo nemajú funkčný produkt.

A povedzme si na rovinu – mať zverejnený token ERC-20 nie je to isté ako mať funkčný produkt zverejnený.

TokenLot, spoločnosť, ktorá pomohla spoločnosti Confido prevádzkovať jej ICO, uviedla, že tím spoločnosti Confido poskytol „dôkaz o vytvorení tokenu a jeho distribúcii investorom“.

Vytvorenie a distribúcia tokenu ERC-20 však opäť nie je funkčným produktom.

ICO nie je vo svojej podstate vydaním produktu.

Dôverujte projektom, ktoré sa osvedčujú dôsledným plnením transparentných míľnikov kontrolovateľných komunitou.

Pozor na ICO spoločnosti Microcap

Je príliš ľahké pre ICO spoločnosti microcap – ICO, ktoré majú veľmi malé limity na získavanie finančných prostriedkov – manipulovať spôsobom, ktorý je vinný tím CFD.

Samozrejme, všetky projekty mikrokapitol nie sú podvodmi.

Ale mali by ste odteraz projekty mikrokapitol podrobne skúmať, aby ste sa uistili, že do projektu mikrokapitol nepôjdete naslepo kvôli ich obrovskému cenovému potenciálu..

Presne tento sentiment tím Confido znepokojivo lovil, keď v jednom z oznámení projektu uviedol, že chce byť pre komunitu „pokorný“:

„Myslíme si, že súčasný priestor ICO je pokazený; spoločnosti získavajú milióny bez plne funkčného produktu alebo existujúcich zákazníkov. Hovorili sme s finančnými analytikmi a na vývoj a uvedenie nášho projektu na trh jednoducho nepotrebujeme viac ako 400 000 dolárov. ICO sú skvelou príležitosťou na získanie financovania projektu, ale nechceme túto príležitosť zneužiť. “

Nakoniec tím Confido absolútne zneužil vzrušenie komunity – a spôsob, akým to vedome robil, je nepríjemný.

Nedovoľte, aby to urobili aj ďalší podvodníci, ktorí prídu.

Dávajte si pozor na mince vďaka kampaniam Shill, ktoré pochádzajú z ničoho nič

Ak superatraktívna kryptoinvestičná príležitosť zdanlivo z ničoho nič spadne z neba s kopou záujmu, je veľká pravdepodobnosť, že je príliš dobrá na to, aby to bola pravda.

Konfliktná kampaň typu Confido bola počas posledných pár rokov mierne povedané pracovitá. A tento humbuk stačil na to, aby premohol početné červené vlajky, ktoré by mali byť pre komunitu zrejmé. Nie je pochýb o tom, že tím Confido zaplatil určitej časti používateľov online fór „šírenie informácií“.

A podvodníci boli dosť cynickí, aby vedeli, že vzrušenie investorov by odtiaľ niečo vzalo.

Teraz je čas, aby sme všetci boli cynickejší. Musíme podrobne preskúmať marketingové úsilie nových krypto projektov, aby sme sa vyhli tokenom s množstvom humbuku a bez obsahu.

Bezpečnosť investícií 101: urobte si vlastný prieskum

Mnoho z nich sa na Confido popálilo, pretože nechali poradiť ostatných bez toho, aby vykonali vlastnú náležitú starostlivosť. Ale je to tak, ako sa hovorí v starom prísloví: ak potrebujete niečo urobiť na tomto svete, musíte to urobiť sami.

Táto zásada je obzvlášť výstižná v kryptopriestore – musíte o Thomasovi pochybovať a zamerať sa na údaje, ktoré musíte vidieť, aby vám investícia vyhovovala. Nalejte cez LinkedIn. Nalejte cez Twitter. Skontrolujte prieskum Piccolo. Hladujte pri hľadaní renomovaných zdrojov, ktorým môžete dôverovať, že vás dovedú správnym smerom.

Povrchné projekty nebudú schopné ustáť pod miernou kontrolou. Uistite sa, že si robíte domáce úlohy a nikdy to neviete – môžete len ušetriť sebe a celej krypto komunite veľa zármutkov, ak nájdete červené vlajky a dokážete sa dostať k slovu..

Debakl Confido je skutočnou tragédiou pre vesmír.

Musíme to však nechať poučiť pre nás všetkých: je čas byť prísnejší, pokiaľ ide o štandardy, ktoré prinášame pri investovaní do kryptomien.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me