Bitcoinový podvod: poškodení investori pochodeň dom podozrivého podvodníka

Oheň

Juhoafrický podnikateľ v oblasti bitcoinov, ktorý sa údajne podieľal na príprave komplikovanej schémy podvodu s bitcoinmi, prišiel vďaka nahnevaným investorom o domov. K incidentu došlo potom, čo vypukli správy o tom, že hacker získal prístup k finančným prostriedkom investorov a investori vtrhli do kancelárie, aby získali späť svoje peniaze, a operátora bitcoinovej Ponziho schémy nikde nenašli.

 Oheň

Prípady bitcoinov a kryptomien Ponziho schémy sa zdajú byť na vzostupe, aj napriek niekoľkým varovaniam regulačných orgánov, úradov a odborníkov.

Peniaze preč, House in Flames

Naštvaný dav v Južnej Afrike vypálil v Ladysmithe dom muža zodpovedného za bitcoinovskú Ponziho schému, Sphelele „Sgumza“ Mbathu. Podľa a správa autor: The Verge, Mbatha, ktorý prevádzkoval Ponziho schému kryptomeny známu ako bitcoinová peňaženka, sľúbil investorom zdvojnásobenie investícií po 15 pracovných dňoch.

Spoločnosť údajne denne dostala 2 milióny R2 (143 000 dolárov) a svojho času mala asi 200 nedočkavých ľudí pripravených investovať do spoločnosti. Na základe záujmu verejnosti spoločnosť zvýšila investičnú latku na minimum R5 000 (357 dolárov) na osobu.

Mbatha neskôr uviedol, že spoločnosť sa chystá online a investori musia na získanie platby postúpiť svoje podrobnosti. Príbeh však začal mať inú zápletku potom, čo Mbatha prostredníctvom rozhlasovej stanice oznámil, že hackeri získali prístup k finančným prostriedkom investorov.

Obete neskôr zaútočili na sídlo spoločnosti a tiež išli na miestnu policajnú stanicu, aby vyhľadali Mbathu a zhromaždili svoje peniaze. Mbatha poprel vlastníctvo spoločnosti a namiesto toho trval na tom, že bol iba zamestnancom.

Oficiálny dokument však uvádza Mbathu ako riaditeľa registrovanej spoločnosti Bitcoin Wallet Achievers. Úsilie o lokalizáciu Mbathu sa ukázalo ako neúmerné, pretože existujú nepotvrdené správy o tom, že podozrivý podvodník z mesta ušiel a v súčasnosti je nedosiahnuteľný.

Bitcoinové podvody nekontrolovateľne rastú v Južnej Afrike

Je zaujímavé, že úrady začali vyšetrovanie Mbatha späť v júni 2019, v nadväznosti na honosný životný štýl Juhoafrickej republiky, ktorý býval zdravotníkom. O Mbathovi, ktorého miestni nazývali „lordom z Ladysmithu“, bolo známe, že organizoval veľké večierky a voľne míňal peniaze.

Úrad pre správu finančných služieb (FSCA) a národný úverový regulátor (NCR) však boli z obchodného hľadiska podozrivé. NCR uviedla, že certifikát Bitcoin Wallet bol podvodný, pretože podrobnosti ako písmo, číslo NCRCP a dátumy vydania a expirácie boli falošné,

Prípad Ladysmith nie je jedinou Ponziho schémou alebo podvodom kryptomeny, ktorá vychádza z Južnej Afriky. Ešte v roku 2018 úrady vyšetrovali kryptomenovú spoločnosť zapojenú do a bitcoinový podvod v hodnote 80 miliónov dolárov.  Spoločnosť – BTC Global – sľubovala investorom šťavnatú návratnosť ich investícií, čo sa pre investorov neskôr zhoršilo.

Začiatkom roka 2019 sa objavili správy, že hackermi infiltrovaný na twitterovom účte kriketu Južná Afrika a predával falošné tikety v bitcoinoch. ČSA neskôr získali účet a odstránili spamové tweety.

Bull Markets zaznamenáva nárast krypto podvodov

Napriek varovaniam regulačných orgánov a odborníkov stále viac investorov prepadá podozreniu z podvodov s bitcoinmi. Jedným z charakteristických znakov podvodnej alebo Ponziho schémy je prísľub smiešne vysokej návratnosti investícií v krátkom čase.

Nedávno sa čínska burza kryptomien Tron a jej generálny riaditeľ Justin Sun dostali pod paľbu po tom, čo investori tvrdili, že spoločnosť bola spolupáchateľom bitcoinového podvodu, ktorý používal názov spoločnosti.

Za šesť mesiacov sa podvodníkom podarilo získať od nič netušiacich investorov čínsky jüan v hodnote 30 miliónov dolárov.

Po policajnej návšteve v kancelárii Tron v Pekingu From uviedol, že úrady skutočne prišli chrániť zamestnancov pred nahnevanými investormi zhromaždenými pred kancelárskou budovou.

Správa austrálskej komisie pre ochranu spotrebiteľa (ACCC) tiež odhalila, že podvodníci s bitcoinmi ukradli 4,3 milióna dolárov prostredníctvom rôznych podvodných schém týkajúcich sa kryptomeny. Toto číslo bolo takmer o 200% vyššie ako v roku 2017.

Investor z New Jersey navyše prišiel o svoje celoživotné úspory pre podvodníkov s bitcoinmi po tom, čo im sľúbil návratnosť investícií až 1 500 percent. Podvodníci podojili z investora počas 18 mesiacov 1,5 milióna dolárov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me