Sprievodca 0x pre začiatočníkov: otvorený protokol pre decentralizované výmeny

0x Sprievodca

0x je otvorený protokol, ktorý je navrhnutý tak, aby ponúkal decentralizovanú výmenu ako súčasť blockchainu Ethereum. 0x sa vyrába pomocou protokolu, ktorý zahŕňa inteligentné kontakty Ethereum, ktoré umožňujú ľuďom na celom svete viesť decentralizovanú výmenu. Tím stojaci za 0x pevne verí, že v budúcnosti nájdete tisíce tokenov z Ethereum a že 0x môže poskytnúť efektívny a dôveryhodný spôsob ich výmeny. 0x je navrhnutý tak, aby sa líšil od centralizovaných aj decentralizovaných búrz a poskytuje najlepšiu možnú kombináciu funkcií.

Kto vytvoril projekt 0x?

Spoluzakladatelia spoločnosti 0x sú Will Warren a Amir Bandeali, prvý z nich je generálny riaditeľ a druhý je CTO. Oba sa zaoberajú inteligentným zmluvným výskumom a vývojom. Warren sa venoval výskumu aplikovanej fyziky v Národnom laboratóriu Los Alamos po štúdiu strojárstva na UC San Diego. Po štúdiu financií na University of Illinois v Urbane-Champaign bol Bandeali obchodníkom s pevným príjmom v spoločnosti DRW. Medzi ďalšími členmi tímu nájdete blockchainových inžinierov, softvérových inžinierov, grafických a produktových dizajnérov, end-to-end obchodných stratégov a ľudí s inými zručnosťami. Poradcovia pre projekt založili alebo pracujú v spoločnostiach ako Polychain Capital, Coinbase a Pantera Capital.

Projekt 0x je financovaný spoločnosťami Fintech Blockchain Group, Pantera, Polychain Capital, Jen Advisors a Blockchain Capital, čo ukazuje rozmanitú škálu záujmov..

Aký je cieľ 0x?

Keď Warren a Bandeali v októbri 2016 spoluzakladali projekt 0x, urobili tak v nádeji, že existuje svet, ktorý umožňuje zastúpenie každého majetku ako súčasť blockchainu Ethereum. V ideálnom prípade by zahrnuté aktíva obsahovali všetko od predmetov digitálnej hry cez akcie až po zlato a fiat meny. Pri takom množstve tokenizácie budú existovať tisíce rôznych typov tokenov, ktoré si budú vyžadovať dôveryhodnú výmenu používateľov. Zatiaľ čo spoluzakladatelia oceňujú vývoj decentralizovaných búrz, videli príležitosť na zlepšenie. S 0x dúfajú, že budú riešiť neefektívnosť decentralizovaných búrz kryptomien, ako aj neschopnosť rôznych búrz spolupracovať.

Čo oddeľuje centralizované a decentralizované výmeny?

Centralizované burzy s kryptomenami sú najbežnejšie a riadi ich jeden subjekt, ktorý zase ponúka bod zlyhania. Používatelia centralizovaných búrz vkladajú finančné prostriedky priamo na burzu a burza potom nesie zodpovednosť za prepojenie nákupných a predajných objednávok v reálnom čase. Coinbase je príkladom centralizovanej výmeny. Veľkým rizikom centralizovaných búrz je ich zraniteľnosť voči hackerom alebo front-runningu uskutočňovanému správcom.

Na vyriešenie problému zraniteľnosti voči krádeži boli vyvinuté decentralizované burzy. Vďaka tomuto typu kryptomeny si používatelia udržujú určitú kontrolu nad svojimi peniazmi. Namiesto posielania peňazí priamo do peňaženky kontrolovanej jedným subjektom sa používatelia spoliehajú na digitálne podpisy, ktoré priamo oprávňujú obchodné príkazy. To neprekvapuje, že to znamená, že zatiaľ čo centralizované výmeny sú veľmi rýchle, decentralizované pomalšie. Centralizované burzy tiež majú tendenciu mať vysoko výkonné obchodovanie, ako aj pokročilé nástroje a sú ľahko použiteľné.

Ako sa vylepšuje 0x pri decentralizovaných burzách?

Projekt 0x je bližšie k decentralizovanej burze kryptomien ako k centralizovanej, ale aj tak má výrazné rozdiely. 0x sa zameriava na hlavné problémy decentralizovaných búrz: sú drahé, pomalé, nelikvidné a nemôžu byť navzájom prevádzkované. Ak chcete prevádzkovať knihu objednávok na blockchaine, každá úprava alebo nová objednávka prechádza cez blockchain, čo znamená, že všetko je blokované v časoch. To tiež vedie k poplatkom za sieťové transakcie pri každej interakcii.

0x rieši obidva tieto problémy vývojom štandardného protokolu. Tento protokol je možné použiť na všetky objednávky odoslané z blockchainu. Pri použití protokolu sa objednávky musia vrátiť späť na blockchain, keď sú vyrovnané, a nie pri každej transakcii. To výrazne urýchľuje proces a eliminuje niektoré zbytočné transakčné poplatky.

Čo stojí 0x?

Pretože 0x zabráni používateľom v platení transakčných poplatkov znížením dôvery v blockchain, existuje možnosť pre 0x spoplatniť použitie. Spoločnosť 0x si však za použitie svojho protokolu neúčtuje žiadne poplatky; Je to zadarmo. Nezabúdajte však, že ak sa niekto rozhodne pomocou protokolu vytvoriť decentralizovanú burzu kryptomien, môže si táto osoba, známa ako Relayer, účtovať poplatky.

Čo je 0x OTC?

Okrem protokolu 0x tím vytvoril aj 0x OTC, produkt orientovaný na zákazníka, ktorý používa protokol 0x. 0x OTC umožňuje rovesníkom vymieňať si ethereum tokeny bez potreby Relayeru, pokiaľ sa spoja priamo s protistranou. Je živé a ľahko použiteľné. Pošlite odkaz svojej protistrane na vygenerovanie a odoslanie objednávky. Objednávku môžete poslať, ako chcete, pretože sa prenáša prostredníctvom blockchainu. Týmto spôsobom môžete použiť ceruzku a papier, e-mail, sociálne médiá alebo akýkoľvek iný spôsob odoslania objednávky.

Čo sú tokeny 0x (ZRX)?

Ďalším aspektom projektu 0x je jedinečný token 0x Ethereum, známy ako ZRX. Tento token je spôsob, akým používatelia platia obchodné poplatky spoločnosti Relayers. Je to tiež decentralizovaná forma riadenia aktualizačného systému protokolu 0x. Tí, ktorí vlastnia ZRX, majú v zásade vstup do protokolu a vylepšenia, ktoré sú úmerné vlastnenej sume.

K dispozícii je pevná dodávka vo výške jednej miliardy ZRX a spustenie tokenu bolo nedávne, 15. augusta 2017. 50 percent tokenov bolo uvoľnených počas uvedenia na trh, 15% si ponechalo 0x, 15% išlo do fondu pre vývojárov, 10% ísť do zakladajúceho tímu a 10 percent do poradcov a prvých podporovateľov. Žetóny pridelené zakladateľom a poradcom, ako aj zamestnancom budú uvoľnené v priebehu štyroch rokov, zatiaľ čo tie, ktoré boli zakúpené počas slávnostného uvedenia na trh, boli okamžite likvidné.

Ako kúpiť ZRX

Ako sme informovali druhý deň, 0x sa stala šiestou kryptomenou, ktorá je uvedená na Coinbase. Token bol prvýkrát uvedený na Coinbase Pro a je teraz k dispozícii aj v bežnej aplikácii Coinbase.

ZRX na Coinbase

Prezrite si našu kompletnú kontrolu Coinbase, kde získate pomoc a informácie o vytvorení účtu.

ZRX je ethereum ERC-20 a ako také ho možno uložiť v ethereum peňaženke alebo hardvérovej peňaženke.

Záver

0x sa javí ako logický krok od decentralizovaných búrz kryptomien, efektívne sa starajúcich o mnohé nedostatky, ktoré tieto búrzy obsahujú. Vďaka svojej všestrannosti a ľahkej dostupnosti protokolu nie je nijako priťahované, že 0x rýchlo porastie a poskytne základ pre ďalšie podobné výmenné systémy využívajúce blockchain Ethereum.

užitočné odkazy